• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg

Apiterapia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, o której w ostatnich latach mówi się coraz więcej i która zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Jest to metoda leczenia różnego rodzaju dolegliwości za pomocą produktów pszczelich – miodu, ale także propolisu, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego, pierzgi, a nawet jadu pszczelego. Jej nazwa wzięła się od dwóch słów – łacińskiego apis (pszczoła) oraz greckiego therapia (leczenie).

W poniedziałkowy poranek 29 października uczniowie klasy III d mogli wysłuchać prelekcji na temat zdrowotnych właściwości miodu. Spotkania poświęcone apiterapii organizuje Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Biłgorajski”. Prezenter pan Artur Kozak bardzo ciekawie opowiadał, pokazywał filmy, rozdawał ulotki i na koniec częstował miodem. Po spotkaniu uczniowie poszli na lekcję wf wzmocnieni i zadowoleni.

Słuchacze dowiedzieli się, że wykorzystanie miodu i innych produktów pszczelich w celach leczniczych nie jest nowym pomysłem, robiono to od dawien dawna. Obecnie do apiterapii przekonuje się coraz więcej osób i zaczyna ona być stosowana na coraz większą skalę. W aptekach można natknąć się na wiele preparatów, w których główną substancję leczniczą stanowią właśnie produkty pszczele. Leki takie nazywają się apiterapeutykami, służą do zwalczania różnego rodzaju dolegliwości: dermatologicznych, dotyczących narządów wewnętrznych czy z zakresu pediatrii. Często za ich pomocą można wspomagać leczenie poważnych chorób, na przykład kardiologicznych. Jednocześnie preparaty te są na tyle łagodne, że nie wywierają szkodliwego wpływu na organizm ani nie da się ich przedawkować.

Wyjątkowe właściwości miodu, mleczka pszczelego, propolisu i innych podobnych produktów zawdzięczamy temu, że wszystkie one zawierają cenne składniki takie, jak kwasy organiczne, białka, aminokwasy egzogenne, enzymy, liczne witaminy oraz biopierwiastki. Dzięki temu mają działanie regenerujące, bakteriobójcze i wzmacniające, ponadto są przez nasze organizmy bardzo łatwo przyswajane. Wynika to ze specyfiki pracy pszczół, które są stworzeniami wyjątkowo starannymi i niesamowicie dbającymi o jakość wszelkich powstających w ich ulach produktów. Kochane PSZCZOŁY!!