LogowanieNasz Patron PDF Drukuj Email
Autor Celina Ćwikła   
Spis treści
Nasz Patron
Pierwsze wybory
Matka miłosierdzia
Matka narodów
Propagatorka nauki i kultury
Macierzyństwo i śmierć
Świętość
Wszystkie strony

Królowa Jadwiga – Święta głosząca Ewangelię nadziei w duchu służby.

„Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą.
Uczmy się w szkole św. Jadwigi królowej,
jak wypełniać to przykazanie miłości”
Papież Jan Paweł II

Jadwiga Andegaweńska przyszła na świat 18 lutego 1374 roku w Budzie, jako trzecia córka węgierskiego króla Ludwika i Elżbiety, księżnej bośniackiej.

Choć nie było nadzwyczajnej radości z narodzin Jadwigi, bo urodziła się jako trzecia córka króla, to jednak później mówiono: „Błogosławiony rok ów, miesiąc, dzień i godzina, co Polsce dała Jadwigę”.

Wśród francusko-neapolitańskich przodków Jadwigi znajduje się św. Ludwik, biskup Tuluzy (+1297), co miało znaczenie w wychowaniu religijnym Jadwigi i jej sióstr, mogących się pochwalić, że mają w swoim rodzie świętego

Rodzina Jadwigi odznaczała się głęboką pobożnością i przekazała jej wychowanie według najlepszych zasad chrześcijańskich.

Jej ojciec Ludwik - siostrzeniec Kazimierza Wielkiego i babka Elżbieta - córka króla Władysława Łokietka, żywili gorący kult Matki Bożej. Znani też byli z licznych nadań i fundacji dla sanktuariów maryjnych.

Dziewczynki starannie przygotowano do królewskiego życia, hartowano ich ciała, uczono języków /Jadwiga znała łacinę, niemiecki, polski, węgierski i być może czeski/, dobrych manier, sztuki rządzenia, poczucia piękna.

W domu rodzinnym otrzymała bardzo staranne wychowanie oraz formację intelektualna i religijną. Od dzieciństwa ćwiczyła się w miłości do Boga poprzez modlitwę, pobożny udział w liturgicznych obchodach, przez nabożeństwo do Jezusa Ukrzyżowanego, święte czytania, przez zachowanie przykazań Bożych i kościelnych.

Była to postać niepospolita, kobieta wyróżniająca się nie tylko urodą i wzrostem - jej piękność zgodnie sławili wszyscy współcześni - ale przede wszystkim intelektem i charakterem. Jadwiga wykazywała dyspozycje psychiczne do podejmowania poważnych decyzji i zadań, nie należała do osobowości słabych. Przed nią stanęła wielka misja dziejowa wymagająca od niej heroizmu i wyrzeczeń. 

Do wakacji pozostało Uśmiech

English German Russian

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Sobota
16 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec

 

Tytuł Szkoły Uczącej sę

 

 

Wymiana uczniowska

 

 

Bezpieczna szkoła

 

Ocenianie kształtujące

RUN

Przyjazna biblioteka

Wybrane z galerii

5.jpg

 

 

 


 

Bibliotekę szkolną wspiera:


 

Wymianę uczniowską wspiera:

 


 

Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości i 1 użytkownik 


Nowości

Popularne

Nowości w galerii

Archiwum


Administracja M.M. Copyright 2011-2016 Gimnazjum Nr 1. All rights reserved.