LogowanieXIII Sejmik Samorządów Uczniowskich Drukuj Email
poniedziałek, 29 maja 2017 15:20

19 maja 2017r. odbył się w naszej szkole XIII Sejmik Samorządów Uczniowskich Gimnazjów Powiatu Biłgorajskiego im. Celiny Ćwikły pod hasłem „Otwartość i tolerancja”. Obradom tegorocznego sejmiku przyświecały następujące cele: popularyzacja wiedzy poświęconej elementom dziedzictwa wielokulturowego Ziemi Biłgorajskiej, wyrabianie postawy tolerancji dla różnorodności poglądów, kultur i religii, wspieranie samorządności uczniowskiej.

W Sejmiku uczestniczyli przedstawiciele samorządów Uczniowskich: Gimnazjum we Frampolu, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Hedwiżynie, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej, Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju, Zespołu Szkół w Majdanie Starym, Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju i  Gimnazjum Nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Biłgoraju.

W programie obrad znalazła się prelekcja zaproszonego gościa, debata uczniowska, gra miejska, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego oraz część artystyczna. Głównym punktem obrad było głosowanie nad projektem Uchwały sejmikowej oraz przyjęcie jej do realizacji.

Pan Andrzej Czacharowski wygłosił bardzo ciekawą prelekcję pt. „Obraz wielokulturowości i religijności Biłgoraja w literaturze”, podczas której uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak wyglądało życie mieszkających obok siebie Polaków, Żydów, Ormian. Zdobyta wiedza przydała się później podczas realizacji gry miejskiej.

Kolejnym punktem obrad była debata, przygotowana przez uczniów naszego gimnazjum pod kierunkiem pani Anny Tutki pt. „Porozmawiajmy o tolerancji”.
Pierwszą część Sejmiku zakończyła gra miejska pt. „Biłgoraj miastem wielu kultur”. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić pięć miejsc, świadczących o różnorodności kulturowej i religijnej Biłgoraja. Były to: kościół parafialny p.w. Św. Jerzego, Miasteczko na Szlaku Kultur Kresowych, cerkiew prawosławnej parafii p.w. Jerzego, Kaplica Św. Marii Magdaleny, cmentarz żydowski przy ulicy Konopnickiej.
W trakcie zwiedzania uczniowie mieli za zadanie uzupełnić karty pracy dotyczące wybranego obiektu.

Druga część posiedzenia rozpoczęła się przedstawieniem przez przedstawicieli grup efektów ich pracy podczas uczestnictwa w grze miejskiej. Rozstrzygnięty został również Konkurs Plastyczny na Plakat Promujący Dziedzictwo Wielokulturowe Biłgoraja i Okolic- I miejsce zajął  Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej, II miejsce przypadło Powiatowemu Gimnazjum w Biłgoraju, a miejsce III zdobył Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Hedwiżynie. W części artystycznej zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.

Wszystkie punkty obrad zostały zrealizowane. Efekty pracy grup warsztatowych znalazły odzwierciedlenie w postaci Uchwały Sejmikowej, stanowiącej zbiór zadań przyjętych do realizacji przez Samorządy Uczniowskie. Uchwała XIII Sejmiku Samorządów Uczniowskich Gimnazjów Powiatu Biłgorajskiego im. Celiny Ćwikły została opracowana, poddana pod głosowanie przyjęta do realizacji.


 

 

Do wakacji pozostało Uśmiech

English German Russian

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Sobota
16 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec

 

Tytuł Szkoły Uczącej sę

 

 

Wymiana uczniowska

 

 

Bezpieczna szkoła

 

Ocenianie kształtujące

RUN

Przyjazna biblioteka

Wybrane z galerii

10.jpg

 

 

 


 

Bibliotekę szkolną wspiera:


 

Wymianę uczniowską wspiera:

 


 

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 


Nowości

Popularne

Nowości w galerii

Archiwum


Administracja M.M. Copyright 2011-2016 Gimnazjum Nr 1. All rights reserved.