Logowanie"Gra na maksa" Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Autor Bożena Jechalke   
czwartek, 05 grudnia 2013 12:55

Mieliśmy dzisiaj w szkole niezwykłych gości. Przyjechali do nas z koncertem "niewirtualni" wirtuozi smyczka, Duet smyczkowy – panowie Krzysztof Orzechowski i Wojciech Marcinowski – krakowscy muzycy na co dzień grający w różnych formacjach.

W bardzo szerokim repertuarze Duetu znajduje się muzyka klasyczna, rozrywkowa, latynoska oraz jazz. Artyści swobodnie przenoszą się od dawnych czasów Bacha do współczesnego nam Grapellego. Poza występami na estradzie chętnie oddają się pracy dydaktycznej, czego owocem jest stała współpraca  z Łódzkim Biurem Koncertowym „WIRTUOZ”, z którym z kolei współpracuje nasza szkoła. Dzięki tej współpracy nasza szkolna sala gimnastyczna dwa razy w roku zamienia się w małą filharmonię. Mamy u siebie na miejscu prawdziwe show.

Istotnym polem działania Duetu smyczkowego jest popularyzacja muzyki państw Unii Europejskiej, co znalazło wyraz w cyklu audycji umuzykalniających dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Arcydzieła ponad czasem”.

Dla nas panowie muzycy przygotowali koncert zatytułowany „Gra na maksa”.

Na początek zapoznali nas z grupą instrumentów strunowych – smyczkowych t.j.: skrzypce, altówka, wiolonczela, zaprezentowali ich brzmienie. Omówili kwestie dotyczące wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego. Następnie zagrali kompozycję utworów autorstwa gigantów muzyki:

-J.S. Bacha – Koncert d-moll, Badinerie

-W.A. Mozarta – Eine Kleine Nachtmusik

-E. Granadosa – Danzas espanolas

-J. Straussa – Polka Tritsch-tratsch

-F. Chopina – Polonez As-dur

-N. Paganiniego – Kaprys Nr 24

Mogliśmy więc wysłuchać wirtuozowskich utworów na smyczki, kompozycji z państw Unii Europejskiej i nie tylko, także melodii ludowych, swingowych, country. Urzekły nas karkołomne solówki i ciekawe aranżacje. Na zakończenie uwagę wszystkich słuchaczy przykuł quiz muzyczny, w którym panowie muzycy grali fragmenty melodii ze znanych filmów i seriali polskich i zagranicznych. Kilkanaście osób, uczniów i dwoje pedagogów, którzy podali poprawny tytuł filmu, zostało nagrodzonych fajnymi gadżetami z pamiątkowym napisem „Łódzkie Biuro Koncertowe WIRTUOZ”.

Panowie z Duetu smyczkowego pozostawili po sobie duże wrażenie, zdobyli sympatię wszystkich. Pięknie grali, interesująco mówili o wielkich kompozytorach i ich dziełach, o muzyce różnych krajów europejskich, o różnych instrumentach muzycznych, dużo się przy tym uśmiechali. Mieli doskonały kontakt ze słuchaczami. Chętnie znowu się z nimi spotkamy. Mamy nadzieję, że zagrają dla nas już za kilka miesięcy. Będziemy niecierpliwie czekać.


 

Do wakacji pozostało Uśmiech

English German Russian

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Sobota
16 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec

 

Tytuł Szkoły Uczącej sę

 

 

Wymiana uczniowska

 

 

Bezpieczna szkoła

 

Ocenianie kształtujące

RUN

Przyjazna biblioteka

Wybrane z galerii

9.jpg

 

 

 


 

Bibliotekę szkolną wspiera:


 

Wymianę uczniowską wspiera:

 


 

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 


Nowości

Popularne

Nowości w galerii

Archiwum


Administracja M.M. Copyright 2011-2016 Gimnazjum Nr 1. All rights reserved.