LogowanieKlasy drugie w KRAINIE JODŁY, BUKA I TARPANA, czyli wycieczka edukacyjna do Zwierzyńca Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Autor Monika Hajduk   
piątek, 27 września 2013 06:26

Położenie, powierzchnia Parku

Roztoczański Park Narodowy leży w środkowo-wschodniej części kraju, w województwie lubelskim. Obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Park utworzony został w 1974 roku na obszarze 4801 ha. Aktualna jego powierzchni wynosi 8483 ha, w tym lasy zajmują 8102 ha (95,5%). Ochroną ścisłą objęto 1029 ha (12,1%).

Park powstał na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictw Kosobudy i Zwierzyniec, będących wcześniej lasami Ordynacji Zamojskiej. Początki ochrony sięgają 1936 r., kiedy to utworzono rezerwat Bukowa Góra, który obecnie jest jednym z obszarów ochrony ścisłej parku. Do chwili utworzenia Parku ochroną rezerwatową objęto 1064,38 ha w postaci 10 rezerwatów leśnych i florystycznych.

17 września uczniowie klasy 2e i 2d wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Zwierzyńca.

Pierwszym punktem wyprawy były zajęcia w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN. Prezentowana tam wystawa ,,W krainie jodły, buka i tarpana” składała się z 11 diogram ukazujących 17 środowisk (np. Morze kredowe, Brzeg morza kredowego, Skamieniałe drewno, Martwe drewno, Puszczę zimą – tropy i ślady, Puszczę zimą – drapieżnik i ofiara, Torfowisko, Mrowisko, Bór jodłowy, Rykowisko, Środowisko wodne RPN itp.) Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem zabrał uczniów w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza.

Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia terenowe na ścieżce poznawczej na Bukową Górę oraz zwiedzanie kompleksu stawów "Echo" - najlepszego miejsca obserwacji koników polskich.

Konik polski w Roztoczańskim Parku Narodowym

Koniki polskie to jedyna rasa koni prymitywnych w Polsce. Są one potomkami tarpanów, które żyły niegdyś w puszczach Polski, Litwy i Prus. Odłowiono je w Puszczy Białowieskiej w II połowie XVIII w. ostatnie tarpany, umieszczono w Zwierzyńcu - rezerwacie myśliwskim hrabiego ordynata Zamoyskiego, gdzie zachowały się na ziemiach polskich najdłużej. Rezerwat ten zajmował między innymi tereny dzisiejszej ostoi konika polskiego. Na początku XIX w. rozdano je okolicznym chłopom. Skrzyżowane z końmi domowymi zachowały się w okolicach Biłgoraja do początku XX stulecia w postaci prymitywnej rasy koni chłopskich tzw. koników biłgorajskich. Dopiero w okresie międzywojennym potomkami dawnych tarpanów zainteresowali się naukowcy. W 1936 r. utworzono w Białowieży rezerwat, gdzie umieszczono najbardziej typowe okazy. Drogą selekcji i hodowli zaczęto odtwarzać postać dawnego tarpana. Hodowla zachowawcza konika polskiego w RPN prowadzona jest w warunkach zbliżonych do naturalnych, na obszarze wydzielonym w okolicach stawów "Echo" oraz w warunkach stajennych we Floriance. Ostoja rezerwatowej hodowli konika polskiego powstała w 1982 r. Obejmuje ona obszar 100 ha, w skład którego wchodzą lasy, stawy z liczną siecią grobli oraz dolina strumienia Świerszcz, który służy konikom jako wodopój. Obecnie w Ostoi przebywa stado liczące około 20 szt. W 1995 r. utworzono Ośrodek Stajennej Hodowli Koników Polskich we Floriance, w którym prowadzone są prace dotyczące odtwarzania i zachowania cech tarpana wśród koników polskich.

Charakterystyczne cechy koników polskich to: niski wzrost (125 -135 cm), obfite owłosienie w okresie zimy, maść myszata z czarną pręgą przez grzbiet, pręgowanie w okolicy łopatek i stawów skokowych. Konik polski charakteryzuje się dużą siłą w stosunku do masy ciała, wytrzymałością, odpornością na choroby oraz temperamentem i charakterem. Rasa ta posiada wybitne właściwości przystosowawcze, charakteryzuje się ogromną żywotnością i zaradnością.

Na koniec wycieczki uczniowie bawili się przy ognisku i raczyli wspaniałymi lodami.

Opiekunami wyprawy były panie: A. Mileszczyk,  M. Hajduk, E. Kurzyna, B. Wesołowska


  

Do wakacji pozostało Uśmiech

English German Russian

Z kalendarza


Dzisiaj jest: Sobota
16 Grudnia 2017
Imieniny obchodzą
Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz,
Bean, Zdzisława

Do końca roku zostało 16 dni.
Zodiak: Strzelec

 

Tytuł Szkoły Uczącej sę

 

 

Wymiana uczniowska

 

 

Bezpieczna szkoła

 

Ocenianie kształtujące

RUN

Przyjazna biblioteka

Wybrane z galerii

8.jpg

 

 

 


 

Bibliotekę szkolną wspiera:


 

Wymianę uczniowską wspiera:

 


 

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 


Nowości

Popularne

Nowości w galerii

Archiwum


Administracja M.M. Copyright 2011-2016 Gimnazjum Nr 1. All rights reserved.